Akcja ratunkowa i zwalczanie pożaru to procesy, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu oraz artykułów ochronnych. Na czym polega ochrona przeciwpożarowa budynku? Co zaliczamy do niezbędnego sprzętu BHP, który służy do zabezpieczania ludzi i mienia przed pożarem? Efektywne instalacje PPOŻ zabezpieczają obiekty na wielu płaszczyznach. Projektowanie i zakładanie systemów przeciwpożarowych w budynkach powinno odbywać się zgodnie z normami prawnymi oraz starannie przygotowaną strategią, dostosowaną do specyfiki zagrożeń w konkretnym obiekcie.
Jakie są podstawowe zabezpieczenia PPOŻ budynków?
Zabezpieczenia PPOŻ budynków obejmują przyrządy oraz systemy PPOŻ, jak i mobilny sprzęt przeciwpożarowy. Zadaniem urządzeń PPOŻ jest wykrywanie zagrożeń pożarowych oraz ograniczanie rozprzestrzeniania się płomieni, trujących gazów i dymu. Wysokiej klasy czujniki dymu, czadu i gazu, nowoczesny system sygnalizacyjny czy awaryjne oświetlenie pozwalają na szybką reakcję w sytuacji, kiedy pojawi się niebezpieczeństwo. Wspomaganiu akcji przeciwpożarowej sprzyjają drzwi, bramy i ścianki przeciwpożarowe, a także kurtyny i klapy dymowe, które instaluje się w budynkach, czy też instalacje wentylacji PPOŻ oraz różnego typu zraszacze. Do gaszenia pożaru w jego wczesnej fazie niezbędne są gaśnice, koce gaśnicze czy montowane na terenie obiektów hydranty.
Jakie artykuły i sprzęt BHP służy do ochrony przed pożarem?
Niezwykle ważną kwestią, która wpływa na bezpieczny przebieg akcji przeciwpożarowej, jest czytelne oznakowanie dróg ewakuacyjnych za pomocą odpowiednich znaków. Do ochrony przed zagrożeniami pożarowymi wykorzystuje się specjalne maski, chroniące drogi oddechowe, a także odzież ochronną i apteczki pierwszej pomocy. Budynki, w których występuje strefa zagrożenia wybuchem, powinny być wyposażone w instrukcję przeciwpożarową.